Na czym polega i jak wygląda skup mieszkania z lokatorem? Kiedy i komu się opłaca?

 

Dzisiaj wiele mieszkań jest nabywanych i utrzymywanych w celach zarobkowych. Jeżeli taki lokal stanowi inwestycję, to bardzo często jest już zamieszkiwany przez najemcę i generuje z tego tytułu dochody. Niestety zdarza się, że z przyczyn losowych, finansowych właściciel takiego obiektu mieszkalnego nie jest w stanie lub nie chce go dłużej utrzymywać. Co może zrobić w takiej sytuacji? Wystawić go na sprzedaż. Zobacz, na czym polega skup mieszkania z lokatorem, czy się opłaca i jakie ewentualnie niesie za sobą ryzyko.

 

Skup mieszkania z lokatorem – na czym polega?

 

Często na sprzedaż są wystawiane takie mieszkania, które służyły poprzednim właścicielom jako dodatkowe źródła dochodów. Tak jest w przypadku lokali zajmowanych przez najemców. Sprzedając mieszkanie właściciel nie musi wypowiadać im umowy, bo jeśli nowy właściciel jest zainteresowany posiadaniem lokalu w celach zarobkowych, to brak konieczności szukania najemcy, lecz przejęcia ich wraz mieszkaniem będzie dla niego opłacalny.

 

Czy skup mieszkania z lokatorem jest zgodny z prawem?

 

Jak najbardziej, taka transakcja nie budzi żadnych wątpliwości i jest zgodna z obowiązującym prawem. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której najem był prowadzony legalnie, właściciel odprowadzał podatek od dochodu i miał podpisaną umowę z najemcą. Bezpieczeństwo transakcji skupu mieszkania z lokatorem

Zastanawiasz się, czy taka transakcja to w istocie „złoty interes” czy może raczej ryzyko? Oczywiście nie wiesz, z jakim najemcą masz do czynienia, ale łatwo możesz sprawdzić, czy wywiązywał się ze swoich obowiązków (płacił na czas czynsz, uiszczał opłaty eksploatacyjne, dbał o mieszkanie). To ostatnie stwierdzisz naocznie, a kwestie finansowe zweryfikujesz, prosząc np. o potwierdzenia wpłat z ostatniego roku.

Możesz być natomiast spokojny o to, kto ma prawa do kupowanego lokalu. Nawet, jeśli dana osoba jest w nim zameldowana na czas określony, to zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o ewidencji ludności jest to robione wyłącznie w celach ewidencyjnych. Zawsze natomiast warto sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, postępowaniem komorniczym lub roszczeniami osób trzecich.

 

Zakup mieszkania z lokatorem od komornika

 

Czasem mieszkanie z lokatorem nabywasz na drodze licytacji komorniczej. Najpierw wpłacasz wadium, potem przystępujesz do licytacji. Jeśli ją wygrasz, kupujesz mieszkanie. Aby proces był legalny i uczciwy, musisz zostać wcześniej poinformowany o tym, że w lokalu ktoś mieszka. Wtedy na pewno warto sprawdzić, czy lokator zameldowany w mieszkaniu nie posiada tzw. prawa dożywocia.

Tadwil sp. z o.o.

ul. Syta 68, 02-993 Warszawa
Tel: +48 501 089 898
Tel: +48 507 060 970
Email: biuro@tadwil.pl

Zamów rozmowę

Podaj swój numer a skontaktujemy się z Tobą
w przeciągu 5 minut

Tadwil nieruchomości