Tadwil - Skup, zamiana, wynajem nieruchomości w Warszawie

Korzyści i wady sprzedaży nieruchomości za gotówkę

Właściciele nieruchomości, którym zależy na szybkiej sprzedaży i uproszczeniu procesu transakcyjnego do absolutnego minimum chętnie korzystają z możliwości sprzedaży mieszkania czy domu za gotówkę. Choć tego typu rozwiązanie oferuje wiele korzyści, posiada także pewne wady, które mogą wpłynąć na ostateczne warunki sprzedaży.
Jakie korzyści i jakie potencjalne problemy wynikają ze sprzedaży nieruchomości za gotówkę? Czy ten rodzaj transakcji jest zawsze korzystny dla sprzedającego?

 

Sprzedaż nieruchomości za gotówkę

Sprzedaż nieruchomości za gotówkę to atrakcyjna opcja dla wielu sprzedających, zarówno tych sprzedających na własną rękę, jak i tych finalizujących transakcję sprzedaży przez skup nieruchomości za gotówkę. Jednakże, także ta forma sprzedaży niesie za sobą pewne wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Może się bowiem okazać, że sprzedając za gotówkę będziemy zmuszeni do obniżenia ceny nieruchomości lub zaakceptowania innych warunków sprzedającego np. dotyczących terminu opuszczenia mieszkania czy domu.

Korzyści ze sprzedaży nieruchomości za gotówkę

Jedną z największych zalet sprzedaży za gotówkę jest szybkość zamykania transakcji. Brak konieczności czekania na zatwierdzenie kredytu hipotecznego przez bank kupującego sprawia, że cały proces może zostać zamknięty w ciągu kilku dni lub tygodni, podczas gdy sprzedaż na kredyt może się ciągnąć miesiącami. Z tego też powodu sprzedaż gotówkową uznaje się za idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim spieniężeniu danej nieruchomości.
Kolejnym atutem transakcji gotówkowej jest ograniczenie ryzyka, że transakcja nie dojdzie do skutku z powodu problemów kupującego z uzyskaniem finansowania. W tradycyjnej sprzedaży, nawet jeśli kupujący otrzyma wstępną zgodę na kredyt, bank może nie zatwierdzić finansowania po dokładniejszej analizie, co często prowadzi do opóźnień lub nawet anulowania transakcji. Z perspektywy sprzedającego oznacza to wydłużający się proces sprzedaży i ryzyko utraty innych potencjalnych nabywców.

Wady sprzedaży nieruchomości za gotówkę

Chociaż sprzedaż za gotówkę jest szybsza i mniej problematyczna, często wiąże się z niższą ceną ofertową. Kupujący, którzy płacą gotówką, zazwyczaj oczekują "rabatu" za brak konieczności uzyskiwania finansowania, co może oznaczać mniej korzystne warunki finansowe dla sprzedającego. Nierzadko pojawiają się również inne oczekiwania, m.in. dotyczące terminu oddania nieruchomości. O ile w większości przypadków to sprzedający decyduje, kiedy opuści nieruchomość, o tyle w przypadku sprzedaży za gotówkę może zostać w pewnym sensie zmuszony do szybszego opróżnienia mieszkania lub domu i przekazania kluczy nowemu właścicielowi.
Dodatkowym mankamentem sprzedaży za gotówkę jest ograniczenie puli potencjalnych nabywców. Nie każdy kupujący dysponuje odpowiednią ilością gotówki, aby móc zapłacić za nieruchomość w całości od ręki. To, paradoksalnie, może wpłynąć na wydłużenie czasu transakcji.
Wybierając formę sprzedaży nieruchomości warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety sprzedaży za gotówkę. Te pierwsze obejmują ryzyko uzyskania niższej ceny i często wiążą się z ograniczeniem liczby potencjalnych nabywców. Bezsprzeczną korzyścią tej formy transakcji jest natomiast szybka i bezproblemowa finalizacja sprzedaży.

 

Tadwil sp. z o.o.

ul. Syta 68, 02-993 Warszawa
Tel: +48 501 089 898
Tel: +48 507 060 970
Email: biuro@tadwil.pl

Zamów rozmowę

Podaj swój numer a skontaktujemy się z Tobą
w przeciągu 5 minut

Tadwil nieruchomości