Tadwil - Skup, zamiana, wynajem nieruchomości w Warszawie

Jak działa skup mieszkań spadkowych?

Otrzymanie spadku zazwyczaj kojarzy się z poprawą sytuacji materialnej spadkobiercy, jednak jeśli przedmiotem spadku jest nieruchomość – mieszkanie, dom lub działka – proces dziedziczenia może przysporzyć nam wielu problemów. W takiej sytuacji spadkobiercy szukają rozwiązań, które pozwalają im uwolnić się od kłopotów. Jednym z takich rozwiązań jest skup mieszkań spadkowych.


Jak działa skup mieszkań spadkowych

Skup mieszkań spadkowych to usługa świadczona przez wyspecjalizowane podmioty. Najczęściej są to firmy dysponujące określonymi środkami pieniężnymi, jak również wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawa spadkowego. Dzięki temu mogą one zapewnić kompleksową obsługę sprzedaży nieruchomości – od uzyskania tytułu dziedziczenia, aż po przekazanie środków na konto spadkobiercy.


Kiedy warto sprzedać mieszkanie spadkowe?


Odziedziczenie w spadku nieruchomości nie zawsze musi się wiązać z problemami. Są jednak sytuacje, w których daną nieruchomość bardziej opłaca się sprzedać korzystając z pomocy profesjonalnego skupu niż zachować w posiadaniu. Dotyczy to w szczególności:

 

  • nieruchomości zadłużonych lub obciążonych ryzykiem egzekucji komorniczej,
  • nieruchomości wymagających kapitalnego remontu i dużych nakładów finansowych,
  • współwłasności dziedziczonej nieruchomości.


Dzięki współpracy ze skupem zyskujemy nie tylko korzyść finansową wynikającą ze sprzedaży nieruchomości lub skupu udziałów spadkowych, ale również unikamy dodatkowych obciążeń w postaci:

 

  • należności z tyt. podatku od nieruchomości,
  • bieżących rachunków,
  • obciążeń bankowych i komorniczych.


Jak przebiega proces sprzedaży mieszkania spadkowego?


Jak już wspomnieliśmy próba sprzedaży mieszkania spadkowego na własną rękę to spore wyzwanie, zwłaszcza w przypadku, w którym nieruchomość ma nieuregulowaną sytuację prawną. Potencjalni nabywcy unikają ryzyka, dlatego skrupulatnie weryfikują zarówno sytuację prawną, jak i obciążenia danej nieruchomości. W takiej sytuacji jej sprzedaż w korzystnej dla nas cenie może być trudna lub wręcz niemożliwa. Skup mieszkań spadkowych rozwiązuje ten problem, a co najważniejsze, pozwala również wyjść ze współwłasności nieruchomości w sytuacji, w której pozostali współwłaściciele nie zgadzają się na jej sprzedaż.


Jak przebiega proces sprzedaży? Pierwszym krokiem na drodze do zbycia odziedziczonej nieruchomości jest uzyskanie urzędowego potwierdzenia spadkobrania. Takie potwierdzenie możemy uzyskać poprzez:

 

  • sporządzenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia u notariusza,
  • przeprowadzenie sądowego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.


Następnym krokiem jest przeprowadzenie działu spadku. W sytuacji, w której między spadkobiercami jest zgodna wola dotycząca sprzedaży nieruchomości, istnieje możliwość przeprowadzenia transakcji bez działu spadku. Jest to jednak skomplikowana procedura, która wymaga bardzo dobrej znajomości prawa. Jeśli spadkobiercy nie są zgodni, co do zarządzania odziedziczoną nieruchomością przeprowadzenie działu jest niezbędne. Dopiero wówczas osoba zainteresowana sprzedażą udziału w nieruchomości może przeprowadzić transakcję. Nabywcą w transakcji sprzedaży udziałów w nieruchomości może być dotychczasowy współwłaściciel lub skup mieszkań spadkowych, który tym samym przejmuje na siebie wszystkie kwestie związane z nabytym udziałem.

Tadwil sp. z o.o.

ul. Syta 68, 02-993 Warszawa
Tel: +48 501 089 898
Tel: +48 507 060 970
Email: biuro@tadwil.pl

Zamów rozmowę

Podaj swój numer a skontaktujemy się z Tobą
w przeciągu 5 minut

Tadwil nieruchomości