Tadwil - Skup, zamiana, wynajem nieruchomości w Warszawie

Jak ustalić atrakcyjną cenę przy sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem prezentacji lokalu, jak i określenia odpowiedniej ceny. Należy przy tym pamiętać, że cena, która przyciągnie potencjalnych kupujących, ale równocześnie zapewni sprzedającemu optymalny zwrot z inwestycji, jest punktem równowagi, który nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia.
Jak ustalić atrakcyjną cenę przy sprzedaży mieszkania? Co wziąć w tym przypadku pod uwagę? Jak niepotrzebnie nie zaniżać wartości swojej nieruchomości?

Jak ustalić atrakcyjną cenę mieszkania

Ustalenie atrakcyjnej ceny przy sprzedaży mieszkania

Ustalenie ceny przy sprzedaży mieszkania to proces, który wymaga zarówno obiektywnego spojrzenia na nieruchomość, jak i zrozumienia dynamiki rynku. Proces ten nie jest oczywiście zupełnie wolny od czynników subiektywnych, takich jak potrzeba szybkiej sprzedaży nieruchomości. Praktyka pokazuje, że uzyskanie dobrej ceny wymaga czasu, a nierzadko także dużego zaangażowania właściciela w proces sprzedaży. Dlatego alternatywą dla osób, które muszą szybko sprzedać mieszkanie może być skup mieszkań. Wróćmy jednak do procesu ustalania ceny mieszkania.


Zrozumienie rynku nieruchomości

Pierwszym krokiem w procesie ustalania atrakcyjnej ceny jest analiza lokalnego rynku nieruchomości, a więc rynku, w ramach którego dana nieruchomość będzie zbywana. Planując sprzedaż mieszkania w Gdańsku nie będziemy się kierować cenami nieruchomości w Warszawie i odwrotnie. Analiza rynku powinna obejmować:
• określenie średnich cen sprzedaży podobnych mieszkań w okolicy (podobieństwo obejmuje w tym przypadku metraż, lokalizację, kondygnację, stan techniczny i wizualny mieszkania, ewentualne udogodnienia dla przyszłych lokatorów),
• czas trwania ofert na rynku (jak już wspomnieliśmy, chcąc uzyskać dobrą cenę niejednokrotnie musimy się nastawić na długi czas sprzedaży),
• ogólną sytuację ekonomiczną (to ona kształtuje popyt i podaż na rynku nieruchomości i decyduje o zdolności kredytowej potencjalnych nabywców nieruchomości).
Czynniki wpływające na wartość mieszkania
Podczas wyceny nieruchomości pod uwagę należy wziąć czynniki, które wpływają na wartość mieszkania. Nie jest to tylko lokalizacja, ale również:
• stan techniczny i estetyczny mieszkania
• wielkość i układ mieszkania

Stan techniczny i estetyczny mieszkania

Nowoczesne, odnowione mieszkania zwykle przyciągają uwagę większej liczby potencjalnych nabywców i ostatecznie mogą osiągnąć lepszą cenę. Dlatego, przed sprzedażą nieruchomości warto zainwestować w podstawowe remonty, które mogą znacząco podnieść atrakcyjność mieszkania.

Wielkość i układ mieszkania

Przestronne mieszkania z funkcjonalnym układem są bardziej pożądane na rynku. Wartościowane są także dodatkowe pomieszczenia takie jak balkony, tarasy czy ogrody zimowe. Jeśli nasze mieszkanie posiada takie udogodnienia warto je podkreślić w ofercie, ponieważ z pewnością przyciągną uwagę nabywców i będą stanowiły uzasadnienie zaproponowanej przez nas ceny.
Ustalenie atrakcyjnej ceny to proces wymagający zarówno intuicji, jak i strategicznego podejścia. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać zarówno Twoje oczekiwania finansowe, jak i realia rynkowe.

Tadwil sp. z o.o.

ul. Syta 68, 02-993 Warszawa
Tel: +48 501 089 898
Tel: +48 507 060 970
Email: biuro@tadwil.pl

Zamów rozmowę

Podaj swój numer a skontaktujemy się z Tobą
w przeciągu 5 minut

Tadwil nieruchomości