Tadwil - Skup, zamiana, wynajem nieruchomości w Warszawie

Co warto wiedzieć przed sprzedażą domu do skupu?

Sprzedaż domu to decyzja, która wymaga przemyślenia i odpowiedniego przygotowania. Swoją nieruchomość możesz sprzedać na rynku wtórnym lub korzystając z oferty skupu. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą formy transakcji, warto rozważyć kilka aspektów, które wpływają na szybkość sprzedaży, możliwą do uzyskania cenę oraz warunki sprzedaży.
Co warto wiedzieć przed sprzedażą domu do skupu? Dla kogo skup domów będzie najlepszym rozwiązaniem?

 

Co warto wiedzieć przed sprzedażą domu do skupu?

 

Czym jest skup nieruchomości?

Skup domów może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących szybkiego rozwiązania. Ta forma transakcji jest często wybierana przez właścicieli nieruchomości, którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej natychmiastowej sprzedaży, czy to ze względu na potrzeby finansowe, czy też zadłużenie samej nieruchomości. Jednak przed podjęciem decyzji o sprzedaży swojej nieruchomości firmie skupującej domy, warto sprawdzić na jakich zasadach działa skup nieruchomości i czego możemy oczekiwać do realizowanej transakcji.

Definicja i podstawowe założenia skupu nieruchomości

Pojęcie skupu nieruchomości (czasami możemy się zetknąć z terminami takimi, jak skup domów czy skup mieszkań) odnosi się do zakupu danej nieruchomości bezpośrednio przez firmę lub inwestora, który zwyczajowo dokonuje zakupu za gotówkę. Proces ten eliminuje wielu pośredników, w tym agencje nieruchomości, co często prowadzi do szybszej sprzedaży. Jednocześnie zakup za gotówkę przyspiesza transakcję i znacząco upraszcza wszelkie aspekty formalne związane z przeniesieniem praw własności na nowego właściciela.

Jak działają firmy skupujące domy?

Firmy wyspecjalizowane w skupie domów samodzielnie wyceniają nieruchomość i na tej podstawie składają właścicielowi ofertę zakupu. Oferta często jest nieco niższa niż potencjalna cena rynkowa, ponieważ firma musi uwzględnić koszty napraw, remontów oraz marżę zysku. Jednak z perspektywy osoby, która chce lub jest zmuszona szybko sprzedać nieruchomość i nie ma czasu i/lub środków na jej remont, ta niewielka różnica między ofertą skupu a ceną rynkową wcale nie musi oznaczać straty.

Jak przygotować się do sprzedaży domu do skupu?

Atutem skupu domów jest możliwość szybkiej sprzedaży domu w praktycznie dowolnym stanie technicznym i wizualnym, a nierzadko także nieruchomości obciążonej zadłużeniem lub nieruchomości z nieuregulowaną sytuacją prawną. Sprzedaż tego typu nieruchomości na rynku jest obciążona dużym ryzykiem i najczęściej wymaga długiego okresu oczekiwania na to, aż znajdzie się nabywca, któremu nie będą przeszkadzały wskazane wcześniej problemy i obciążenia. W przypadku nieruchomości obciążonych czas działa na niekorzyść właścicieli, dlatego też coraz częściej wybierają oni oferty skupu. Jak przygotować się do takiej sprzedaży domu?
Najważniejsze jest przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, takich jak akt własności, świadectwa energetyczne, a także dokumenty potwierdzające wszelkie przeprowadzone remonty i ulepszenia. Kompletna dokumentacja może przyspieszyć proces sprzedaży. To samo dotyczy dokumentacji związanej z ewentualnym zadłużeniem nieruchomości lub spoczywającymi na niej obciążeniami.
Przy okazji, warto wiedzieć jak rozpoznać uczciwą ofertę. Dobra oferta powinna być porównywalna do wartości rynkowej minus koszty, które firma musi ponieść na ewentualne naprawy i remonty. Uczciwy skup domów zawsze przedstawi jasne i przejrzyste warunki transakcji i będzie potrafił rzeczowo uargumentować zaproponowaną cenę zakupu.

Tadwil sp. z o.o.

ul. Syta 68, 02-993 Warszawa
Tel: +48 501 089 898
Tel: +48 507 060 970
Email: biuro@tadwil.pl

Zamów rozmowę

Podaj swój numer a skontaktujemy się z Tobą
w przeciągu 5 minut

Tadwil nieruchomości